EN
Close menu

Blog

Phone Icon
Phone Icon

Blog

Prace Daniela Libeskinda

W jednym z wcześniejszych wpisów przybliżyliśmy czytelnikom życiorys twórcy ZŁOTEJ 44 – Daniela Libeskinda, a także jego najsłynniejsze dzieło, Muzeum Żydowskie w Berlinie. Lista zrealizowanych projektów Libeskinda jest oczywiście o wiele dłuższa, a poszczególne jej pozycje rozsiane są po całym świecie. Przedstawiamy subiektywny wybór najciekawszych prac architekta:

  1. Imperial War Museum North (Manchester)

Brytyjskie muzeum wojenne w Trafford według zamysłu Libeskinda ma być alegorią rozbitego na kawałki globu. Poszczególne fragmenty bryły symbolizują ziemię, powietrze i wodę. Strefa ziemi to przestrzeń muzealna z szeregiem wystaw tematycznych. Strefa powietrza wprowadza w klimat muzeum za pomocą wyświetlanych obrazów multimedialnych oraz możliwości skorzystania z oferty kilku obserwatoriów edukacyjnych. W strefie wody można skorzystać z usług muzealnej restauracji i kawiarni. Budynek został zaprojektowany w stylu dekonstruktywistycznym.

  1. Królewskie Muzeum Ontario w Toronto

Muzeum Królewskie to największy obiekt muzealny w Kanadzie – co roku odwiedza je ponad milion gości! Muzeum powstało na początku XX wieku, a niecałe 100 lat później otrzymało od Libeskinda nowe życie. Architekt w doskonały sposób połączył tradycyjne zabudowania z nowoczesną estetyką. W swoim projekcie Daniel Libeskind inspirował się formą krysztaów, z których słynie region. Dlatego nowe skrzydło budynku nazwano Michael Lee-Chin Crystal. Architektowi zależało na uzyskaniu efektu jasnych wnętrz o unikatowym kształcie.

  1. 1 World Trade Centre

Wysoki na symboliczne 1776 stóp (541 m) wieżowiec Libeskinda nawiązuje do daty ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Narodów Zjednoczonych. 1 World Trade Centre jest pierwszym z kompleksu czterech wieżowców, mających zabudować symboliczne „Ground Zero”. Projekt drapacza chmur powstał dzięki współpracy światowej sławy architektów, Daniela Libeskinda z Davidem Childsem oraz firmą architektoniczną Skidmore, Owings and Merrill. 1 WTC to harmonijne połączenie charakterystycznych dla Libeskinda trójkątów, tworzących bardzo oryginalny kształt bryły.

  1. Pawilon Vanke na Expo 2015 w Mediolanie

Z okazji tegorocznej Wystawy Światowej w Mediolanie Daniel Libeskind, na specjalne zamówienie chińskiej korporacji Vanke, zaprojektował unikalny pawilon. Koncepcja budynku zawierała się w trzech tematach związanych z chińską kulturą: jedzeniem, krajobrazem oraz smokiem (metaforycznie związanym z chińskim rolnictwem). Pawilon przypominający kształtem muszlę ślimaka, pokrywały czerwone stalowe płytki, nawiązujące do smoczych łusek. Środek konstrukcji wyłożono drewnem a wnętrza odrobiono zdjęciami bambusów. Na szczycie budynku znajdował się taras widokowy. Pawilon można było podziwiać w Mediolanie do 31 października.

  1. MICX – Mons International Congress Xperience w Belgii

Centrum Kongresowe w belgijskim Mons, będącym Europejską Stolicą Kultury 2015 roku, jest łącznikiem pomiędzy zabytkową częścią miasta a nowoczesnym dworcem, zaprojektowanym przez hiszpańskiego architekta Santiago Calatrava. Centrum Kongresowe, utrzymane w charakterystycznym dla Libeskinda stylu, w osobliwy sposób łączy ze sobą trzy zupełnie różne tworzywa: drewno, aluminium i beton. Użycie drewna i aluminium na wyższych kondygnacjach oraz specyficzny, żebrowy układ konstrukcji, zapewnia wnętrzom budynku dostęp do odpowiedniej ilości światła.

Libeskind dba o to, by wnętrza jego budynków były wyszukane i luksusowe. Za wystrój Złotej 44 odpowiada brytyjskie studio projektowe Woods Bagot, jednakże to sam architekt zaprojektuje reprezentacyjne Lobby w przyziemiu wieży.

Na stronie internetowej studia projektowego Daniela Libeskinda znaleźć można wyjątkowe elementy designu jego autorstwa – Jacuzzi Glance o finezyjnym kształcie, charakterystyczne krzesła Torq, czy fotele Spirit House (znane z wnętrz Ontario Museum). To tylko skromna część portfolio projektowego Daniela Libeskinda w dziedzinie wystroju wnętrz.

Już w najbliższy czwartek Daniel Libeskind będzie gościem ZŁOTEJ 44, która jako pierwszy w Polsce budynek apartamentowy oficjalnie rozpoczyna międzynarodową kampanię sprzedażową. Ekspansja na rynki zagraniczne jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie zagranicznych inwestorów i redakcji tak prestiżowych pism jak Monocle, czy The Sunday Times, które coraz częściej przedstawiają ZŁOTĄ 44 jako jeden z najciekawszych projektów w Warszawie, zarówno pod względem dobrej lokaty kapitału jak i fascynującego miejsca do życia.